Deri Kaplama Sıkça Sorulan Sorular

Otomotiv sektöründe, deri döşeme yapanlar’ın çoğu, döşeme esnasında mobilya derisi veya suni deri kullanıyorlar. Ilk etapta müşteri farklı deri kullanımı’nın bilincinde değil. Sadece cebine uygun geldiğinin kanâtında, çünkü birkaç yüz euro fark atıyor.

Gerçi arabayı (ve döşemesini) kullandıkça farkı elbette anlaşılıyor ve ortaya çıkıyor. Araba derisi aşırı ısıya/soğuğa karşı dayanıklıdır. Suni ve mobilya derisi böyle değil. Özel araba derisi kullanılmamışsa, deri daha çabuk yıpranır; kırışıklılar ve çatlaklıklar görünür, deri’nin rengi değişir ve solar.Araba derisinde ‘dayanıklı’ damgasını kazanmak için üretim prosedürüne çok özen gösteriliyor ve koruyucu kimyasallar kullanılıyor. Böylece kalitede üstün hedeflere ulaşılıyor. Örnegin: koltuklar’ın iniş-biniş kısmı dayanıklı ve sağlam döşenebiliyor.

Yaz döneminde deri çok ısınıyor mu?

Mobilya derisi ve suni deri kadar aşırı kızgın olmazsada, doğal deri de yazın ısınır. Gerçi yakıcı sıcaklığa veya dereceye ulaşmaz. Parça döşeme ile kıyaslarsak, daha çabuk soğumaya durur.

Deri’nin bakımı

Araba’nın haftalık temizlik seyans anında, derisinede özen gösterilmeli. Hafif nemli ve yumuşak güderi bezle koltukların üzerinden geçilir. Ardindan deri losyonu (sivi deri sütü) ile beslenir. Bakim için kati krem tarzlari tavsiye edilmiyor; doğal olmayan bir parlaklik yaratıyor ve saf güzelliğini bozuyor. Deri doğal bir üründür; esnek kalmalı ve rengi korunmalıdır, sadece özel deri losyonuyla koruyabiliriz.